Regeneracja skrzyni biegów – kilka porad dla początkujących kierowców

0
683

Skrzynia biegów, jak każdy mechanizm w samochodzie, ulega z czasem uszkodzeniom o różnej skali i charakterze. Gdy dojdzie do awarii, skrzynię biegów należy poddać renowacji lub wymienić na nową w specjalistycznym punkcie serwisowym. Na szczęście, są sposoby, by zwiększyć żywotność skrzyni biegów oraz poprawić jej funkcjonowanie, bez konieczności dotychczasowej wymiany skrzyni na nową. Poniżej opowiemy nieco więcej o dość enigmatycznie brzmiącym temacie, jakim jest regeneracja skrzyni biegów.

Skrzynia biegów – jej potrzeby i przyczyny awarii

Skrzynia biegów przypomina w dużym uproszczeniu mechanizm przerzutkowy w rowerze. Mówiąc wprost – pozwala dostosować moc, z którą pracuje silnik, do aktualnych potrzeb związanych z warunkami jazdy. Skrzynie biegów manualne – bo o takich tutaj będzie mowa – to urządzenia, w których występuje mechanizm kół zębatych. Ich rozmaite ułożenie pozwala przełączać pomiędzy poszczególnymi biegami. Przeniesienie napędu na koła odbywa się oczywiście za pośrednictwem sprzęgła, które odpowiedzialne jest także za płynną zmianę biegów w czasie jazdy. Ponadto, skrzynia biegów jest połączona za pomocą półosi napędowej z kołami.

Jak widać, tworzy ona rozbudowany mechanizm, sprzężony z innymi układami występującymi w konstrukcji samochodu. W rezultacie, awarie skrzyni biegów mogą być bardzo poważne i wywoływać konsekwencje w funkcjonowaniu całego pojazdu, bądź nawet całkowicie uniemożliwić jego użytkowanie. Szczególnie szkodliwy wpływ na stan skrzyni biegów ma: zbyt szybka zmiana biegów w trakcie jazdy, zaniżona ilość oleju oraz niedostosowane obciążenie silnika względem prędkości jazdy i innych warunków.

Warto podkreślić kwestię związaną z olejem w obrębie skrzyni biegów. Producenci poszczególnych modeli pojazdów określają, jak często należy wymieniać olej, by skrzynia działała bezawaryjnie. Należy oczywiście stosować się do tych zaleceń i regularnie poddawać olej wymianie.

Skrzynia biegów nie działa – co teraz?

Typowym objawem świadczącym o możliwości wystąpienia problemów w obrębie skrzyni biegów jest przede wszystkim wyciek oleju. Najczęściej, dochodzi do niego w okolicy połączenia skrzyni oraz silnika. Również fizyczne warunki pracy skrzyni biegów mogą być symptomami zachodzących w niej problemów. Do najważniejszych należy hałas oraz nietypowe odgłosy wywoływane w trakcie zmiany biegów. Są to przede wszystkim szumy, zgrzyty oraz inne odgłosy mechaniczne. Ponadto, uszkodzona skrzynia biegów może doprowadzić do samoczynnego wyskakiwania biegów.

Jeśli twój pojazd przejawia któryś z wymienionych powyżej symptomów, wówczas konieczna może okazać się wizyta w salonie serwisowym, w którym przeprowadza się regenerację skrzyni biegów. Na czym ona polega? Przede wszystkim, regeneracja skrzyni biegów zaczyna się od dokładnych oględzin tego mechanizmu oraz ustalenia, które z jego podzespołów mogą być odpowiedzialne za występujące objawy awarii. Skrzynia zostaje w tym czasie wymontowana oraz dokładnie rozłożona na części. Po ustaleniu poziomu zużycia, mechanik dobiera odpowiednie elementy i podzespoły, a następnie składa cały mechanizm w całość.

Ponieważ regeneracja skrzyni biegów to zajęcie wymagające dużego doświadczenia oraz bardzo odpowiedzialne, polecamy korzystać z pomocy wyłącznie doświadczonych mechaników samochodowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ