W dzisiejszych czasach, dzięki otwartym granicom w ramach Unii Europejskiej, wielu Polaków decyduje się na wyjazdy zagraniczne, zarówno w celach zawodowych, jak i turystycznych. Należy pamiętać, że podczas podróży zagranicznej istotną sprawą jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego obowiązujących w danym kraju. Konieczne jest zwracanie uwagi na ograniczenia prędkości oraz wiele innych przepisów, w tym również na zasady dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu. Poniżej przedstawionych zostało kilka interesujących przykładów.
Przepisy z zakresu ruchu drogowego są do siebie zbliżone w wielu krajach, ale zawsze mamy do czynienia z pewnymi rozbieżnościami. Warto więc przed wyjazdem dobrze zapoznać się z zasadami obowiązującymi w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Teoretycznie, zgodnie z Konwencją Wiedeńską, policja w danym kraju nie powinna ukarać kierowcy mandatem, jeśli jego auto jest wyposażone zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce. W praktyce sytuacja ta wygląda różnie. Lepiej więc nie ryzykować problemów oraz kar i dostosować się do przepisów obowiązujących w danym kraju, tym bardziej, że nie jest to trudnym zadaniem.
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na terenie Polski
Polskie przepisy o ruchu drogowym mówią jasno o tym, że każdy samochód zarejestrowany na obszarze naszego kraju musi posiadać na wyposażeniu gaśnicę oraz trójkąt gaśniczy posiadający homologację, czyli dopuszczony do użytkowania na polskich drogach. W przypadku gaśnicy, masa czynnika gaśniczego nie może być mniejsza niż 1 kg. W polskich przepisach nie ma słowa o wymaganym posiadaniu apteczki czy też kamizelki odblaskowej. Nie ma również obowiązku posiadania podnośnika albo koła zapasowego, ponieważ w przypadku awarii może zdecydować się na usługi mobilnego serwisu albo pomocy drogowej, której znalezienie jest łatwe dzięki serwisom, takim jak na przykład https://pomocdrogowa.info.
Obowiązkowe wyposażenie auta w Niemczech
Jeśli chodzi o Niemcy, wymagania z zakresu obowiązkowego wyposażenia samochodów są podobne do tych, które obowiązują na terenie Polski. Oznacza to, że w aucie należy wozić ze sobą gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Istnieją też pewne przepisy, w myśl których niemiecka policja może nałożyć mandat na kierowcę, który w sezonie zimowym porusza się samochodem bez zimowego ogumienia. Oprócz tego przepisy niemieckie zalecają korzystanie z kamizelek odblaskowych w przypadku wyjścia z pojazdu na pobocze. Takie kamizelki i żółte lampy przenośne są obowiązkowe u zawodowych kierowców oraz we wszystkich pojazdach, których masa przekracza poziom 3,5 tony. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest również apteczka z rękawiczkami gumowymi.
Przepisy dotyczące wyposażenia samochodu w Czechach i na Słowacji
Na terenie Czech istnieje obowiązek stosowania opon zimowych w okresie od 1 listopada do 31 marca. Oprócz tego kierowca musi wozić ze sobą apteczkę, trójkąt ostrzegawczy oraz komplet żarówek na wymianę. Kamizelka przy wyjściu z pojazdu jest obowiązkowa dla kierowcy oraz wszystkich pasażerów samochodu. Obowiązkowe jest również posiadanie winiety uprawniającej do jazdy po płatnych drogach szybkiego ruchu.
W przypadku Słowacji, mamy do czynienia z rygorystycznymi przepisami, które wymagają stosowania opon zimowych w okresie od 15 listopada do 15 marca. Oprócz tego do grona obowiązkowych elementów wyposażenia zalicza się apteczka, trójkąt ostrzegawczy, zestaw zapasowych bezpieczników i żarówek oraz kamizelka odblaskowa. Poza tym obowiązkowe jest posiadanie linki holowniczej i podnośnika.
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu we Francji
W przypadku Francji jazda na oponach zimowych nie jest obowiązkowa z wyjątkiem specjalnie oznakowanych dróg lokalnych. Podobnie wygląda sytuacja z łańcuchami na koła, które należy zakładać w odpowiednio oznakowanych miejscach. Na wyposażeniu auta we Francji obowiązkowo mus się znajdować trójkąt ostrzegawczy, kamizelki dla kierowcy i pasażerów, zapasowe żarówki oraz zabezpieczenie przed włamaniem.
Wyposażenie auta na obszarze Austrii
Jeśli chodzi o wyposażenie to w Austrii nie ma obowiązku korzystania z opon zimowych, chyba że na drogach mamy do czynienia ze śnieżycami, mrozem oraz lodem i śniegiem pokrywającym trasy. W takiej sytuacji od 1 listopada do 15 kwietnia obowiązkowe jest używanie opon zimowych o głębokości bieżnika nie mniejszej niż 4 mm. Alternatywą są opony całoroczne z oznaczeniem M+S. W skład obowiązkowego wyposażenia samochodu w Austrii wchodzi gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów oraz winieta naklejona na przednią szybę.
Obowiązkowy sprzęt w autach na terenie Włoch
Jeśli chodzi o konieczność jazdy na oponach zimowych to zależy ona od konkretnych włoskich prowincji. Jeżeli taki obowiązek istnieje to koła zimowe należy zakładać w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia i wskazane jest też posiadanie łańcuchów na koła. Oprócz tego na wyposażeniu auta musi się znajdować trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa.